Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam kráčíš, Ukrajino? Občanská válka může vypuknout každou chvíli.

Krize na Ukrajině ani po několika měsících nebere konce. Co původně začalo jako snaha o svržení prezidenta Janukovyče nyní pokračuje ve faktickém rozdělování ukrajinského státu. Jedni chtějí samostatnost a příklon k západní Evropě, jiní si přejí být součástí Ruské federace a nemalá část Ukrajinců nemá na situaci vyhraněný názor. Je vůbec reálné, aby tak nesourodý a nejednotný národ mohl i po krvavých událostech z minulých týdnů nadále žít v jednom společném státě?

Během prvních dnů protivládních demonstrací jsem napsal svůj první článek o ukrajinské krizi, ve kterém jsem vyjádřil obavu nad názorovým rozdělením ukrajinského lidu. Od počátku jsem nedůvěřoval zprostředkovaným (a zkresleným!) informacím z médií o tom, že se na Ukrajině demonstruje za vstup země do EU. Bylo od počátku zřejmé, že pádem Janukovyčovy vlády skutečný boj o Ukrajinu teprve začne. Janukovyč padl a uprchl ze země, moci se chopili noví vůdci, avšak klid zdaleka nenastal. Názorové, ale i kulturní a etnické rozdíly mezi obyvatelstvem se začaly naplno projevovat. Jako první to odnesl Krym, který byl přičleněn k Ruské federaci. Avšak tím ukrajinská krize neskončila. I v dalších částech země demonstrují proruští aktivisté, kteří si přejí cestu jejich regionů pod ruskou správu. Takové separatistické tendence však současní vládci Ukrajiny z Kyjeva rezolutně odmítají.

 

Ve svém druhém článku o ukrajinské krizi jsem předpovídal, že dojde k občanské válce, která by v konečném důsledku mohla mít za následek i rozdělení Ukrajiny na více částí. Prozatím k tomuto černému scénáři nedošlo, i když v některých regionech k ozbrojeným střetům již dochází. Stále naivně doufám a věřím v nějaký umírněnější vývoj. Vyzývat Ukrajinu k demokratickým volbám však nebudu, neboť jsem si dobře vědom, že právě z voleb vzešel i prezident Janukovyč, který byl svržen díky demonstracím. Nevidím proto důvod, proč by výsledky případných všeobecných voleb měly být obyvatelstvem uznány - ať by dopadly jakkoliv.

 

Z právního hlediska je však Ukrajina unitárním státem, tedy jednotným státem s jednotnou soustavou státních orgánů, jednotným právním řádem i nedělitelným územím. Je však nutné brát v úvahu i historický vývoj na Ukrajině, neboť etnicky, kulturně, názorově i jazykově je Ukrajina rozdělena již po několik staletí. Od 17. století byla Ukrajina rozdělena na tzv. pravobřežní a levobřežní část podle toku řeky Dněpru (tato řeka teče jižním směrem, levobřežní část je tedy z pohledu současné mapy napravo). Pravobřežní část patřila Polsku, levobřežní část patřila Rusku. Z tohoto důvodu je jasný názorový i etnický příklon obyvatel každé té jednotlivé části Ukrajiny - buď na západ nebo na východ k Rusku.

 

Největší evropský stát (čistě evropský!) má tedy velmi pestrou a nejednotnou strukturu obyvatelstva, avšak dokázal po mnoho let fungovat, aniž by se rozpadl po vzoru Jugoslávie v krvavých válkách. Etničtí Rusové, Ukrajinci, krymští Tataři i přislušnící ostatních národů a etnik v relativním míru a klidu žili mnoho let na území Ukrajiny a separatistické tendence některých oblastí (například autonomní oblasti Krymu) nebyly nikterak významné.

 

Některé skupiny na Ukrajině však nerespektovali pravidla, podle kterých Ukrajina v posledních desítkách let úspěšně existovala. Během demonstarcí z počátku tohoto roku došlo ke svržení demokraticky ustanoveného prezidenta, s nímž však mnoho obyčejných Ukrajinců sympatizovalo. Nebudu zde ale hodnotit způsob vládnutí pana Janukovyče, se kterým v řadě zásadních otázek nesouhlasím.

 

Demonstrace, díky kterým vláda prezidenta nakonec padla, však přímo způsobily, že tlumené názorové rozdíly mezi obyvatelstvem začaly doutnat a vybuchovat a země se dnes, dva měsíce po janukovyčově pádu, nachází na prahu občanské války. K vypuknutí války může dojít každým okamžikem a k jejímu rozpoutání stačí velmi málo. Rusko této situace chce využít k rozšíření své federace, noví kyjevští vládci tomu chtějí stůj co stůj zabránit. Mají ale samozvaní kyjevští vládci právo, aby regiony se separatistickými tendencemi násilně drželi pod svou kontrolou? A má ruská vláda právo na to, aby pod záminkou ochrany ruských občanů fakticky rozšiřovala své území?

 

Pozn.: Nám, v České republice, se o těchto vzdálených problémech snadno hovoří, ale co si o tom myslí samotní Ukrajinci? Zeptal jsem se známé, která z Ukrajiny pochází a má na Ukrajině stále rodinu, se kterou je v kontaktu. Tázal jsem se na současnou krizi a na její názor. Chtěl jsem asi slyšet, že je na straně Putina, nebo naopak stojí za kyjevskými vládci, přestože jsem si dobře vědom toho, že má známá není žádná aktivistka. Jako většina ukrajinců však ani ona nemá přesný názor, co by bylo pro Ukrajinu lepší. "Putinovi i těm darebákům z Kyjeva jde jen o moc. Ať to dopadne jakkoliv, pro obyčejné ukrajince se nic nezmění..." Pokud je většinová část ukrajinců podobným způsobem názorově nevyhraněná, nemuselo by k občanské válce vůbec dojít. Ukrajinci by se do ní zkrátka nenechali vtáhnout. Potom ale hrozí, že o budoucnosti Ukrajiny rozhodne malé procento politicky aktivních.

Autor: Bohdan Procházka | čtvrtek 24.4.2014 9:27 | karma článku: 17,85 | přečteno: 629x
  • Další články autora

Bohdan Procházka

Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.

11.7.2015 v 17:07 | Karma: 34,10 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Ostatní

Bohdan Procházka

Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?

3.2.2015 v 12:23 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?

26.1.2015 v 14:04 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?

15.1.2015 v 13:58 | Karma: 30,00 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Bohdan Procházka

Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?

11.1.2015 v 10:05 | Karma: 24,67 | Přečteno: 2460x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno 

Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Velitelé jsou svině, moji rotu zničili. Ukrajinci hasí průlom v Donbasu

26. dubna 2024  14:54

Premium Zatímco Rusové rozšiřují průnik kolem strategicky položeného městečka Očeretyne, Ukrajinci řeší,...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1400x
Nekouřím a nepiju! Kouřím jen cigarety, doutníky a dýmky a piju jen pivo, víno, likéry a nějakej ten tvrdej... 

Seznam rubrik