Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kam kráčíš, Ukrajino? Kdo sestřelil malajsijské letadlo a proč?

Před několika týdny otřásla světovými médii zpráva o pádu malajsijského civilního letadla s velkým množstvím lidí na palubě. K pádu došlo v místě tvrdých bojů ukrajinské občanské války a tak se prakticky ihned po pádu začalo spekulovat o tom, jestli nešlo náhodou o sestřelení. Vzájemné obviňování z podílu na pádu malajsijského letadla se objevilo mezi válčícími stranami a jejich zahraničními spojenci jen několik málo minut po pádu. Doposud zveřejněné informace zatím nenabízí dostatečné (a hlavně ne věrohodné) důkazy o tom, kdo za sestřelením letadla ve skutečnosti stojí.

Podle dosavadních dostupných informací, které byly získány analýzou nalezených černých skříněk, je jisté, že došlo k sestřelení. To, z čeho se světoví mocnáři navzájem obviňovali, se tedy skutečně stalo. Hlavní otázkou tedy není to, co způsobilo pád letadla, ale která z válčících stran onu osudnou raketu vypustila. Možnosti jsou dvě:

a) Proruští separatisté nebo jejich spojenci z Ruska - což je zároveň oficiální "západní" verzí, která je nám předkládána z novin a televizních zpráv. Že by střela vylétla z ruského území je velmi nepravděpodobné (a nekteří vojenští teoretikové to dokonce i vylučují), jako pravděpodobnější se tedy jeví možnost, že malajsijské letadlo zasáhla omylem raketa z protiletadlového raketového systému BUK, který proruští separatisté v regionu mají. Ovšem proruské jednotky jsou podle dosavadních informací z tamního regionu mnohem disciplinovanější a více se tam uplatňuje autorita nadřízeného. Navíc disponují i zkušenějšími lidmi, které s velkou pravděpodobností podporují i zkušení válečníci z Ruska. Proto je to velmi málo uvěřitelné, že by došlo k tak fatálnímu omylu.

b) Ukrajinská armáda - o této verzi hovoří především ruská média, západní představitelé tuto možnost prakticky ihned po pádu letadla rezolutně odmítli (přičemž prokazatelně nemohli mít v té době žádné zprávy o tom, kdo za pádem letadla stojí a nemají tyto informace nejspíše ani nyní - jejich tvrdé obviňování protistrany tedy postrádá jakoukoliv serioznost). Přitom i ukrajinská armáda v regionu, která bojuje proti povstalcům, má k dispozici rakety BUK a podle některých informací z tamní oblasti s nimi operuje. Což by ale vzneslo otázku, proč tomu tak je? Systém BUK se používá k odvrácení leteckých útoků, ovšem ze strany separatistů žádné takové útoky nehrozí, protože nemají k dispozici žádná letadla. Proč tedy tento protiletadlový systém Ukrajinci v tamních regionu mají? Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by ho použili, byť omylem, neboť žádný létající vojenský cíl separatistů, který by mohli zasáhnout, zkrátka neexistuje.

 

Mezi možnosti jsem nezahrnul variantu, ve které za pádem letadla stojí americké špionážní kruhy, což sice není zdaleka tak nereálné, jak by se mohlo na první pohled zdát, ovšem daleko jasnějším se mi jeví dvě výše zmíněné možnosti. Vyšetřovatelé prozatím stále mlčí a nezveřejňují žádné údaje a se současným množstvím zveřejněných relevantních informací je naprosto nemožné určit, kdo za sestřelením letadla vlastně stojí. Avšak jako v každém kriminálním příběhu, kde hledají detektivové nějakého vraha, při nedostatku důkazů postupují tak, že zkoumají motiv a podle toho hledají konkrétního pachatale. Což se nyní jeví jako ideální možnost k tomu si pořádně zaspekulovat nad možnými motivy jednotlivých válčících stran. Je nutné ovšem upřesnit fakt, že při hledání motivu je nutné nebrat v úvahu možnost, že by došlo k sestřelení letadla omylem (což jsem výše rozespal, že ani v případě proruských vycvičených a disciplinovaných vojáků, tak ani v případě Ukrajinců, kteří neměly cíl, na který by stříleli, je velmi malá pravděpodobnost, že by došlo k sestřelení letadla omylem). Přikláním se k tomu názoru, že sestřelení nebylo pouhou nehodou, ale úmyslným a dobře promyšleným činem. Klademe si tedy otázku, nejen kdo, ale především proč došlo k sestřelní malajsijského civilního letadla. Možnosti jsou opět dvě, avšak jedna se jeví jako daleko pravděpodobnější.

A tou je verze, že malajsijský letoun sestřelily úmyslně ukrajinské vojenské jednotky na přímý příkaz z Kyjeva. Vojáci válčí, ale politici zkoumají hlubší politické dopady konkrétních vojenských kroků. A nutno říci, že sestřelení malajsijského letadla přineslo kyjevské vládě velmi podstatný politický kredit v rámci zahraniční podpory. Do pádu malajsijského letadla mělo Rusko jako podporovatel separatistů politicky "navrh" a tahalo za silnější konec provazu. Silná slova prezidneta Putina, podpora části světové veřejnosti - to vše je nyní nenávratně pryč a těží z toho Kyjev. Západní státy v čele s USA nyní stojí mnohem pevněji na straně Kyjevských vládců a uvalují na Rusko další a další sankce. Poprvé od vypuknutí občanské války jsou na tom kyjevské vládní jednotky lépe a to vše i díky pádu malajsijského letadla. Že by si sami separatisté podřezávali pod sebou větev tím, že by tak hloupě napadli civilní letoun a tím od sebe odvrátili (mimo Ruska) veškerou zahraniční podporu? I to je možné, důkazy nyní chybí a o těch stávajících se vedou dohady o jejich věrohodnosti.

 

Ten, kdo má z pádu letadla největší profit je jednoznačně a bez jakýchkoliv diskusí Kyjev a jeho západní spojenci. Naopak Rusko díky tomu utrpělo vážnou ránu. Když však vemzmeme v úvahu špinavé metody, jichž západní státy v nedávné minulosti velmi často užívali k dosažení svých ekonomických i vojenských zahraničních cílů, náhle nám připadá možnost, že by sestřelení letadla bylo naplánováno zahraničními vojenskými poradci Kyjeva tak, aby pád byl připsán proruským separatistům, nepřipadá tak nereálné. Dokonce to může být tím nejlogičtějším vysvětlením toho, co se vlastně v onu osudnou dobu stalo. Vše mohlo být naplánováno tak, že by ze sestřelení letounu bylo ihned obviňováni separatisté (což se také stalo) a následně z celé této věci mohl být vytěžen důležitý politický kapitál (což se také prokazatelně stalo a děje se tak i v současné době).

Rezolutní a tvrdé útoky ze strany významných západních mocnářů i médií proti proruským separatistům i proti samotnému Rusku a to ještě v době, kdy si nemůže být nikdo jist tím, kdo za sestřelením letadla ve skutečnosti stojí, se zkrátka jeví jako podivné a rozhodně v nikom nemohou vzbuzovat důvěru. Naopak nahrávají podobným spikleneckým a konspiračním teoriím, jako jsem například já uvedl nyní.

Autor: Bohdan Procházka | úterý 2.9.2014 18:32 | karma článku: 30,54 | přečteno: 1162x
  • Další články autora

Bohdan Procházka

Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.

11.7.2015 v 17:07 | Karma: 34,10 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Ostatní

Bohdan Procházka

Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?

3.2.2015 v 12:23 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?

26.1.2015 v 14:04 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?

15.1.2015 v 13:58 | Karma: 30,00 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Bohdan Procházka

Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?

11.1.2015 v 10:05 | Karma: 24,67 | Přečteno: 2460x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Místo do šrotu do opravny. Směrnice EU prodlouží záruku a zakážou „kazítka“

24. dubna 2024

Premium Do budoucna by měla být oprava rozbitých a porouchaných domácích spotřebičů jednodušší. A stejně...

Ignorovat, nebo demaskovat? Německá média řeší, jak informovat o AfD

24. dubna 2024

Premium Je to teď horké téma. Německá mainstreamová média stojí před volbou, nakolik a jakým způsobem...

Šibal z Prahy podmázl průvodčího, s Lorenovou v negližé předběhl konkurenci

24. dubna 2024

Seriál Byla teprve na začátku kariéry, ale fotografové na ni už stáli fronty. Snímek mladičké Sophie...

Ukrajinská policie zadržela šest Čechů za telefonické podvody z Oděsy

23. dubna 2024  21:25

Ukrajinské úřady oznámily zadržení devíti členů zločinecké organizace včetně šesti Čechů, kteří z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1400x
Nekouřím a nepiju! Kouřím jen cigarety, doutníky a dýmky a piju jen pivo, víno, likéry a nějakej ten tvrdej... 

Seznam rubrik