Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kam kráčíš, Ukrajino? Zemi hrozí občanská válka.

Přesně před měsícem jsem uveřejňoval článek o situaci na Ukrajině a nyní se k tématu musím opět vrátit. Situace se za měsíc výrazně změnila. Demonstrace proti prezidentu Janukovyčovi uspěly a ten uprchl ze země, avšak moje předzvěst budoucího vývoje poznamenaného názorovou nejednotou opozice a ukrajinského lidu obecně se nyní bohužel naplňuje.

Ukrajina je v současné době na prahu otevřené občanské války. Celá situace navíc eskaluje díky agresivnímu postoji Ruska. Celý svět nyní s napětím očekává, jak se bude situace na Ukrajině nadále vyvíjet.

 

Jedním z možných řešení současné krize jsou demokratické volby, ke kterým ukrajinský lid vyzývají politici z celého světa. Já bych také uvítal mírové řešení, ovšem jsem v tomto ohledu velmi skeptický. Po tak vysokém počtu mrtvých na obou stranách považuji za zcela nepředstavitelné, že by se znesvářené strany najednou sešly u jednacího stolu a domlouvaly se. Na obou stranách se provedlo mnoho zlého a bude nějakou dobu trvat, než horké hlavy vychladnou.

 

Navíc se nabízí otázka, zda by demokratické volby, po kterých mnozí volají, skutečně vyřešily aktuální problémy. Nezapomínejme, že i Viktor Janukovyč se k moci na Ukrajině dostal pomocí demokratického systému. Kde je tedy záruka, že po skončení případných voleb nedojde k nepokojům opět? Je velmi pravděpodobné, že v případě prohry ve volbách se poražená strana bude velmi těžko s porážkou smiřovat, zvláště když je aktuální situace tolik vyhrocená.

 

Sametová revoluce po vzoru našeho listopadu v roce 1989 současné Ukrajině podle mého soudu nehrozí. U nás nedošlo k tak vysokým ztrátám na životech a mohli jsme se tak s chladnou hlavou vypořádat s předchozím totalitním režimem. A to je právě další aspekt, který znemožňuje mírové řešení ukrajinské krize. Naše sametová revoluce proběhla jako boj lidí proti určitému režimu, kdežto na Ukrajině se nebojovalo za určité politické ideály. Společným jmenovatelem nepokojů byla otázka osoby prezidenta Janukovyče.

 

Názorová roztříštěnost ukrajinských občanů by mohla skutečně vést k otevřené občanské válce. Navíc jako ukrajinské občany je nutno považovat i etnické Rusy, kteří na ukrajinském území dlouohdobě žijí. Východ země je výrazně prorusky orientovaný, kdežto větší část západu by se ráda více přibližovala unijní evropě. Již se zcela otevřeně spekuluje o rozdělení země na východní a západní část, což však prakticky všichni, kteří se k tomuto tématu vyjádřili, označili za nešťastné. Podobně se však hovořilo i o rozdělování Jugoslávie v devadesátých letech. Koneckonců by bylo možná lepší Ukrajinu rozdělit, než násilně držet etnicky i názorově rozdělený lid pohromadě. Vždyť i historie dává rozdělené Ukrajině za pravdu (v dějinách byla Ukrajina často rozdělena na dvě části).

 

V médiích se v současné době nejvíce rozebírá situace na Krymu. Ten byl dlouhá staletí součástí Ruska, avšak v padesátých letech byl administrativně připojen k Ukrajině. Do té doby nikdy nepatřil k Ukrajině. Etnické složení Krymu je převážně ruské a tomu odpovídá i proruská politická orientace. Separatistické tendence krymských Rusů však nezačaly před měsícem s demonstracemi na Ukrajině, ale trvají prakticky již celé čtvrtstoletí od pádu SSSR. Nyní, kdy na Ukrajině dochází ke zločinům namířeným mimojiné i proti etnickým rusům, se separatistické tendence na Krymu nápadně zvyšují. Buď z upřímného strachu z budoucí ukrajinské vlády, nebo tamní lidé pouze vycítili vyšší šance na odtržení.

Byť se nepovažuji za pacifistu, přeji Ukrajině i Rusům v oblasti mírový vývoj. Události, k nimž prozatím došlo, ovšem nic mírumilovného nezvěstují. V minulém příspěvku o Ukrajině jsem se nemýlil, ale upřímně doufám, že tentokrát se ve válečných předpovědích opravdu pletu a ukrajinský lid současnou krizi překoná mírovými prostředky.

 

(pozn.: Ukrajina po celou svou historii musela řešit problém, zda se více přiklánět na západ nebo na východ k Rusku. Původní směřování bylo skutečně na západ a část Ukrajiny byla dokoce součástí Polska, avšak v 17. století se Ukrajina nadobro obrátila na východ. Polsko, které využívalo služeb Kozáků jako dobrých bojovníků v době míru omezilo kozácké výsady, díky čemuž vypuklo protipolské povstání vedené kozácým atamanem Bohdanem Chmelnickým - což byl mimochodem nejznámější nositel mého jména. Vzhledem k tomu, že postupem času se kozákům nedařilo kvalitní polská vojska definitivně porazit, byl Bohdan Chmelnický nucen obrátit se na ruského cara s prosbou o pomoc. Na základě tzv. Perejaslavské dohody se východní část Ukrajiny přiklonila k Rusku, byť za cenu ztráty samostatnosti, zatímco západní část zůstala polská. I odtud pramení celá staletí tvrající politické rozdělení ukrajinského lidu. Za zmínku stojí ještě fakt, že Krym byl přidělen k Ukrajině v den výročí 300 let od Perejaslavské dohody jako uznání společných kultuních hodnot a tradic.)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Bohdan Procházka | středa 5.3.2014 18:00 | karma článku: 9,75 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Bohdan Procházka

Srebrenica - proč došlo k masakru muslimských mužů?

V těchto dnech si připomínáme dvacáté výročí od tzv. srebrenického masakru. Nemohu si ale nepovšimnout zcela zásadní neobjektivnosti ze strany českých, potažmo světových, médií.

11.7.2015 v 17:07 | Karma: 34,10 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Ostatní

Bohdan Procházka

Kam kráčíš, Ukrajino? Patová situace

Situace na ukrajinském území se postupně dostala do patové situace. Separatisté stále ovládají některá východní území a vládním jednotkám se nedaří tato teritoria vojensky ovládnout a vzbouřence vytlačit. Naopak se separatistům podařilo dosáhnout několika strategických vojenských úspěchů. Světoví státníci se mezitím navzájem předhánějí v různých mírumilovných prohlášeních, ale situace na východě Ukrajiny se stále nelepší. Revoluce na Ukrajině a svržení legitimního prezidenta Janukovyče uvrhlo zemi do divoké bratrovražedné občanské války, ze které se velmi brzy stala celosvětová politická záležitost. Velmoci, zejména USA a Rusko, se navzájem obviňují z toho, kdo kritickou situaci způsobil, a navzájem na sebe uvalují nové a nové ekonomické sankce. Jaké jsou ale možnosti ukončení tohoto konfliktu?

3.2.2015 v 12:23 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Co dále s Řeckem? Aneb veká řecká černá díra.

Výsledky včerejších řeckých voleb jsou známy - vítězí krajně levicová strana Syriza, která reprezentuje nebezpečný směr. Ten směr, který Řecko přivedl v posledních desetiletích na samý okraj bankrotu. Řekové, místo aby se ponaučili a uvědomili si své chyby, hlasovali znovu pro směr umělého blahobytu na úkor zvyšujícího se zadlužení. Hlasují pro udržení neudržitelné životní úrovně. Vedení strany Syriza hlásá "Konec ponížení a utrpení", ale není to právě tohle, co si Řekové zaslouží? Žít v blahobytu na dluh, to není žádnou ctností. Co dále s Řeckem?

26.1.2015 v 14:04 | Karma: 18,97 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Bohdan Procházka

Je pomoc syrským rodinám hrozbou pro českou a evropskou stabilitu?

Těm, co pomoc syrským rodinám odmítají, říkají xenofobové, rasisté a častují je jinými urážkami, ať více či méně oprávněnými. Jenže nezapomínejme na tu naší slavnou demokracii, protože právě ti xenofobové a rasisté, na které vládní činitelé a zástupci různých lidskoprávních organizací tak hlasitě nadávají, jsou nositeli práv a svobod, jsou to ti, na nichž demokracie leží (nebo by měla ležet). Vláda i přes obecný odpor obyvatel schválila přijetí patnácti rodin ze Sýrie. Je to správný krok plný solidarity nebo vykročení do období destabilizace staré evropské kultury?

15.1.2015 v 13:58 | Karma: 30,00 | Přečteno: 860x | Diskuse| Společnost

Bohdan Procházka

Jaký je dlouhodobý cíl islámského terorismu? Oč vlastně běží?

Již několik let je západní společnost stále více šokována teroristickými útoky ze strany islámských radikálů. Útoky jsou brutální a většinou směřují proti civilistům, proti obyčejným lidem. Mezi lidmi se šíří strach, který se mění v nenávist vůči Islámu jako celku a vztah mezi muslimy a členy tzv. západních civilizací se nebezpečně vyostřuje. Po nedávném útoku ve Francii v médiích vystupuje mnoho odborníků, kteří se snaží odpovědět na různé otázky, avšak jedna zásadní chybí. Co je vlastně dlouhodobým cílem těchto útoků? Co si od nich jejich osnovatelé slibují? Oč vlastně běží?

11.1.2015 v 10:05 | Karma: 24,67 | Přečteno: 2460x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Varšava jako první polské město zakázala kříže na úřadech, opozice se bouří

17. května 2024  7:21

Varšava jako první město v převážně katolickém Polsku zakazuje kříže v městských úřadech a...

Texaský guvernér omilostnil muže odsouzeného na 25 let za zabití demonstranta

17. května 2024  7:04

Guvernér Texasu Greg Abbott udělil milost muži, odsouzenému k dvaceti pěti letům vězení za to, že v...

Ukrajinská armáda zaútočila na přístavy v Černém moři, cílila i na sklady s ropou

17. května 2024  6:42

Ruská obrana v noci čelila rozsáhlému útoku dronů na Sevastopol a další přístavní město...

Ruské letouny omylem svrhly nejméně 38 bomb na vlastní území, píší i ruská média

17. května 2024  6:31

Nejméně 38 leteckých bomb svrhly ruské letouny za poslední tři měsíce na ruské a okupované území na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 39
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1400x
Nekouřím a nepiju! Kouřím jen cigarety, doutníky a dýmky a piju jen pivo, víno, likéry a nějakej ten tvrdej... 

Seznam rubrik